تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 22 اسفند 1392

یادگار قرارگاه کربلااحمد سیاف‌زاده در سال 1335 در شهر اهواز و در یک خانواده‌ی مذهبی و صاحب‌نام چشم به جهان گشود. از سال 1344 فعالیت‌های احمد به‌عنوان یک نوجوان متعهد در قالب کلاس‌های قرآن و سخنرانی‌آغاز شد. از همان‌سال که خانواده‌ی سیاف،خیابان سعدی اهواز را به جهت مرکزیت موقعیت‌های مذهبی و اجتماعی به‌عنوان محل سکونت برگزیدند، فعالیت‌های مذهبی احمد نیز گسترش یافت.


مبارزات انقلابی
با شروع مبارزات انقلابی در شهر اهواز، به خیل مردم فهیم و مبارز خوزستان پیوست و با شرکت در جلسات ضدرژیم شاهنشاهی و گروه‌های مبارز، فعالیت خود را آغاز کرد و با فعالیت نمایانی که در این زمینه داشت، سرانجام توسط اداره‌یساواک خوزستان تحت نظر قرار گرفت و به همین دلیل به مشهد مقدس و محل سکونت خانواده‌ی در ایام تابستان، هجرت کرد.

 

به مدت یک‌سال تحصیلی در شهر مشهد و در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(علیه‌السلام) مشغول تحصیل شد و مبارزات انقلابی خود را از سال 1355 تا سال1356 در کنار شهیدانی مانند سیدمهدی، سیدهادی و سیدحسن فاضل حسینی آغاز کرد و پشت سر مبارزان بنام مشهد مانند حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ایرهبر معظم انقلاب، فعالیت‌های چریکی داشت و به‌خاطر متواری‌شدن از دست ایادی رژیم پهلوی و هم‌چنین دیدار با مبارزان سرشناس انقلاب که به استان‌های دیگر تبعید شده بودند، مدتی را به این نحو گذراند.

فرمان امام و فرار از پادگان
با داغ شدن بحث مبارزات انقلابی مردم به رهبری امام(ره) و رساندن پیام ایشان به مردم از طریق علمای صاحب‌نفوذ در شهرهای ایران،شهید سیاف‌زاده به اهواز برگشت و با کمک به انقلابیون در به‌دست آوردن اسنادی از ساواک و بازخوانی آن‌ها، مبارزه را از سر گرفت و طبق فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر ترک پادگان‌ها، از خدمت سربازی متواری شد.

 

مأموران ساواک در جست‌وجوی او همواره خانه‌اش را تحت نظر داشتند و سختی زیادی را برای خانواده‌ی او ایجاد کرده بودند.
هنگامی که در 22 بهمن سال 1357 انقلاب به پیروزی رسید،وی در کمیته‌های مردمی انقلاب حاضر شد و با تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در اردیبهشت 1358 به‌عضویت سپاه درآمد.

بنیان‌گذار واحد عملیات سپاه خوزستان
شهید احمد سیاف‌زاده به دلیل شایستگی‌هایی که از خود نشان داد، طی چندماه اول تأسیس سپاه خوزستان، به مسئولیت واحد عملیات سپاه خوزستان منصوب شد که درواقع می‌توان او را بنیان‌گذار این واحد دانست. با توجه به روحیه‌ی انقلابی و شجاعت بی‌نظیرش، در کنار شهیدانی مانند«غیوراصلی» توانست آرامش و امنیت را در شهر اهواز ایجاد کند.


از مهم‌ترین بخش‌های وظایفش در این مسئولیت، می‌توان به حفاظت از شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله شفیعی، نماینده‌ی امام(ره)،حراست از سازمان‌های مهم شهر اهواز مانند صدا و سیما، مبارزه با اشرار و عملیات چک و خنثی در شهر، گشت‌های شبانه‌ی ثارالله و برقراری امنیت عمومی شهر اشاره کرد.

فرمانده‌ی 26 ساله قرارگاه کربلا

با شروع جنگ تحمیلی و باوجود این‌که مسئولان جای او را در سپاه خوزستان خالی می‌دانستند بعد از یک ساماندهی کلی و ایجاد فضا جهت جایگزینی مناسب در این مسئولیت، با شوقی فراوان به سوی جبهه‌های حق علیه باطل شتافت.نخستین مسئولیتش در جنگ تحمیلی، مسئولیت واحد طرح و عملیات «قرارگاه قدس» بود و بعد از تغییرات در نام‌گذاری قرارگاه‌ها و چینش‌های تاکتیک در رزم سپاه، به‌عنوان مسئول طرح و عملیات قرارگاه کربلا (جنوب) منصوب شد.

 

وقتی در سن 26سالگی این مسئولیت بزرگ را در جنگ برعهده گرفت با ارائه‌ی طرح‌های بکر و کم‌نظیر به مسئولان جنگ، در طرح و عملیات جنگ صاحب سبک شد. وجودش در کنار سردارانی چون مانند شهید حسن باقری (غلامحسین افشردی) به‌عنوان یکی از مبتکران تاکتیک‌های رزمی نوین در جنگ تحمیلی، تکمیل‌کننده‌ی حلقه‌ی صاحب‌نظران دوران دفاع مقدس بود.

دریافت مدال فتح

نقطه‌ی عطف ابتکارهای عملیاتی ایشان‌ در «عملیات خیبر» بود که از طرف فرمانده‌ی کل سپاه،مأموریت تامین روشنایی هور برای هدایت هلی‌کوپترها را داشت؛ که این حرکت سردار احمد سیاف‌زاده، مورد تحسین همگان قرار گرفت و به همین دلیل موفق به دریافت مدال فتح شد.مجروحیت و افتخار جانبازی

حاج احمد سیاف‌زاده در همه‌ی عملیات‌ها به دلیل نوع مسئولیتش حاضر بود و خط را از نزدیک زیرنظر قرار می‌داد و به همین دلیل بارها مجروح شده و به بیمارستان منتقل گردید.
هم‌چنین در بسیاری از بازدیدهای مقامات عالی‌رتبه (مسئولین نظام، نیروهای سازمان ملل متحد، نظامیان خارجی و ...) مسئولیت هدایت و راهنماییآن‌ها را در مناطقعهده‌دار بود.

معاونت عملیات اداره‌ی عملیات ستاد مشترک سپاه
با اتمام جنگ تا چندماه طبق دستور فرمانده‌ی کل قوا، در قرارگاه جنوب (کربلا) ایفای نقش کرد تا یگان‌ها از خطر حمله‌ی احتمالی مصون بمانند. بعد از نائل شدن به اخذ درجه ازسوی مقام معظم رهبری در سال 1369 در ادامه‌ی فعالیت‌های خود، به تهران فراخوانده شده و به سمت مسئول معاونت عملیات اداره‌ی عملیات ستاد مشترک سپاه منصوب شد.
وی در کنار دیگر فرماندهان با تدابیر فرمانده‌ی کل سپاه دردو مأموریت مهم ابلاغ گرفت:
1.ایجاد و راه‌اندازی قرارگاه امنیتی ثارالله برای شهر تهران
2.بررسی و تدوین تاکتیکی و عملیاتی دستاوردهای دوران دفاع مقدسدر قالب مرکز مطالعات جنگ
سیاف‌زاده در کنار مسئولیت‌های مهم خود در سال های بعد از جنگ تحمیلی،به تکمیل مدارج علمی پرداخته و  موفّق به اخذ فوق لیسانس علوم سیاسی و روابط بین‌الملل‌ در کنار کارشناسی ارشد مدیریت علوم دفاعی شد.

فرماندهی دانشکده دافوس

از سال 1374 وارد دانشکده‌ی فرماندهی ستاد (دافوس) شد و با فرماندهی او، این مرکز استراتژیک و مهم سپاه تبدیل به یک موقعیت مناسب برای فرماندهان دفاع مقدس جهت آموزش و تربیت، تدوین و تدریس آموزه‌های تئوریک و تجربی هشت‌سال دفاع مقدس شد. از مهم‌ترین فعالیت‌های وی در کنار دیگر همکاران، تصویب رشته‌ی تحصیلی مدیریت امور دفاعی به‌عنوان یک رشته‌ی دانشگاهی با ظرفیت معیّن در وزارت علوم، فن‌آوری و تحقیقات بود که به‌تصویب وزیر علوموقت رسید.

 روایت‌گری حماسه ها

حاج احمد از جمله فرماندهانی بود که بعد از پایان جنگ تحمیلی دائما به مناطق عملیاتی سرکشی می‌کرد.ایشان تا آخر عمر شریف خود،باحضور در مناطق عملیاتی جنوب و غرباهتمام ویژه ای به بازگویی و روایت ایثار و جانبازی‌های هم‌رزمان شهید خود گمارد.
عمده‌ی این فعالیت‌ها از قبیل روایت‌گری در مناطق عملیاتی،حضور در برنامه‌های در صدا و سیما، همکاری با بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، ستاد مرکزی راهیان نور، بسیج دانشجویی، بسیج اساتید و ... در جهت نشر فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال تجربیات و ارزش‌های دوران طلائی دفاع مقدس به نسل سوم انقلاب-به تعبیر مقام معظم رهبری همان افسران جنگ نرم- بود.


یکی از مهم‌ترین خصائص ایشان، اخلاصِ بدون تکلّف و تشریفات ایشان در این عرصه‌ها بود. در هر موقعیت و شرایطی جهت سخنرانی درباره‌ی دفاع مقدس و عشق‌بازی و هنرنمائی هم‌رزمان شهید خود، مشتاقانه می‌شتافت.

وصال یار
حاج احمد سیاف‌زاده در روز اول بهمن 1390 در شب شهادت حضرت رسول اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) و امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) به علت عارضه‌های شیمیایی و ایست قلبی دعوت حق و یاران شهیدش را لبیک گفت و به درجه‌ی رفیع شهادت نائل آمد. پیکر پاک این شهید والامقام،هم‌زمان با سال‌روز شهادت امام رضا(علیه‌السلام)و با حضور قشرهای مختلف امت شهیدپرور،نماینده‌ی ویژه‌ی مقام معظم رهبری،مسئولان عالی‌رتبه‌ی نظام،فرماندهان و رزمندگان دوران دفاع مقدس و سایر مقامات کشوری و لشگری،تشییع و در کنار گلزار شهدای گمنام بهشت زهرا(سلام‌الله‌علیها) به‌خاک سپرده شد.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.


تهیه و تنظیم: امین (بلک آرمی)
منبع: مجله پایداری/شماره 123طبقه بندی: جنگ,دفاع مقدس,خاطره و ...، 
برچسب ها: مروری بر زندگی سردار شهید احمد سیاف‌زاده، مروری بر زندگی سردار شهید، احمد سیاف‌زاده،
ارسال توسط امین
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه