تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 15 آذر 1392
http://up.p30room.ir/uploads/138632051702482.jpg

تاریخچه


شرکت لاکهید مارتین نسخه تاکتیکی بهبود یافته از اف 16 با نام F-16X رابه عنوان نسل بعدی جنگنده های چند منظوره نیروی هوایی ایالات متحده پیشنهاد کرده است . این طرح یک شاخه جدید بر اساس F-22 است و البته بدون سکان عمودی میباشد. این طرح قرار است دو برابر طیف وسیع F/A-18E/F و در حدود دو سوم از هزینه ی تولید شده ی این جنگنده ها را داشته باشد.


پیشرفتهای طرح F-16X می تواند در نمونه های F-16C / D بلوک 50 در زمینه هایی همچون ترکیب نمایشگر رنگی کاکپیت، سیستم ناوبری زمین پایه، رادار ترکیبی و سیستم منفعل هشدار دهنده شناسایی موشک دشمن نمود پیدا کند . البته این تغیرات باعث اضافه شدن سیستم LANTIRN (سیستم غلاف شلیک موشک در هر شرایط آب و هوایی ) و همچنین افزایش ظرفیت سوخت در ستون فقرات جنگنده و قسمتهای داخلی آن خواهد شد .تولید طرح F-16X در سال 2010 آغاز شده و احتمالا این برنامه ی متهورانه ادامه خواهد یافت .

بخش LMTAS در ناسا به تازگی تحقیقات خود در زمینه ی مطالعه F- 16XL بدون سکان عمودی و با ظرفیت بیشتر از مدل ایکس را آغاز کرده اما به دلیل کمبود بودجه هیچ قصدی برای انجام تحقیقات فنی فعلا و در حال حاضر وجود ندارد .

http://up.p30room.ir/uploads/138632050813681.jpg

در این طرح مطالعاتی نیز قرار به برداشتن سکان عمودی و ارائه یک موتور جدید برای کنترل جهت به نام thrustvectoring و بال جدید بنام طرح wingtips برای حرکت و نرخ صعود سریعتر بهمراه فلپ های لبه ی بال خواهد بود . بال جدید در پلتفرم دلتا خواهدبود و یک جایگزین مناسب با هزینه ی کمتر به حساب خواهد آمد .

شش ماه مطالعه با هزینه ای بالغ بر 250.000 دلار در پاییز سال 1995 آغاز شده و تحت عنوان پروژه ی "هواپیمای -X " در سازمان ناسا پیگیری شده است . ، از جمله مزایای این طرح می توان به عملکرد بالا .کاهش وزن و رادار گریزی و مقطع راداری کم و چابکی بالا طی استاندارد های شرکت لاکهید مارتین و بدون زاویه محدودیت حمله همسان در اف 16 تولید شده ی این شرکت می باشد.

برای نسخه های مختلف جنگنده ی F-16 موتور پرقدرت پرات اند ویتنی بنام F100 -PW-229 استفاده شده است که در حال حاضر در F-15 تحقیقاتی ناسا نیز فعال می باشد.قرار است در طراحی F- 16XL نیز از این موتور و البته با بروز رسانی و تقویت قطعات داخلی آن استفاده شود .گردآورنده : مهدی صفائی

مترجم : مجتبی کیا

ارتشی دات کام


طبقه بندی: هواپیما های شكاری، 
برچسب ها: اشنایی با جنگنده چند منظوره F-16X، جنگنده چند منظوره F-16X، F-16X، جنگنده چند منظوره، پروژه ی "هواپیمای -X "،
ارسال توسط مهران
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه