تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 28 مهر 1392
http://www.8pic.ir/images/18658301125999089038.jpg

از دیرباز که انسان در افسانه ها بر بال سیمرغ و اژدها سوار می شده تا آن زمان که بالن و هواپیما را اختراع کرده، همیشه در کنار آرزوی پرواز و کاربرد آن برای آسایش، از پرواز به عنوان ابزاری برای تسلط بر دیگران و برتری در جنگها بهره جسته است. و در این میان شاید یکی از پرندگانی که بیشترین کاربردش نظامی بوده، هلیکوپتر باشد.


و البته این پرنده هم همیشه در حال تغییر بوده تا با خواسته سلطه طلبانه و تمامیت خواه بشر همگام شود. و اکنون به نظر می رسد که موج جدیدی از طراحی هلیکوپترهای آینده از راه رسیده است. اگر چه اینها هنوز نمی توانند پرواز کنند و ماه ها و سالها باید روی کاغذ باقی بمانند تا به واقعیت تبدیل شوند. اما شرکت های عظیم نظامی و دولت ها هیچ گاه بیکار نمی نشینند.

اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید، اکنون زمان خوبی است که با هم نگاهی به افقهای دوردست هلیکوپترهای نظامی داشته باشیم.

در این مطلب به دنبال پروژه های متعددی هستیم که اکنون در این زمینه دنبال می شوند. یکی از پروژه های کلیدی در خصوص هلیکوپترهای جنگی Future Vertical Lift یا به اختصار FVL نام دارد. و دیگری هم که بسیار پیشرو تر به نظر می رسد، برنامه Joint Multi-Role Technology Demonstrator نامگذاری شده است.

هر دو این پروژه ها توسط ارتش آمریکا رهبری و هدایت می شوند و هدف نهایی آنها تولید ماشین های بالگرد پرنده ای است که در بخشهای مختلف نظامی مورد استفاده قرار گیرند.

طی هفته گذشته مرکز تحقیقات، توسعه و مهندسی سلاح و هوانوردی ارتش (AMRDEC) از چهار شرکت مختلف دعوت کرد تا تحت برنامه JMR TD و طی ۹ ماه آینده طرح های ابتدایی خود را آماه سازند. پنتاگون امیدوار است که در سال ۲۰۱۷ اولین هلیکوپترهای تهاجمی برنامه JMR TD به پرواز درآیند.

http://www.8pic.ir/images/99354232703204237362.jpg

آنچه که در تصویر مشاهده می کنید، یکی از طراحی های هلیکوپتر ابداعی متعلق به برنامه JMR TD است که توسط تیم بوینگ-سیکورسکی  عرضه شده. این پرنده خشمگین بر اساس تکنولوژی سیکورسکی X2 طراحی شده است.

X2 یک هلیکوپتر دفاعی است که در سال ۲۰۱۰ رونمایی شد و در آسمان می تواند با سرعت ۲۵۰ نات (۴۶۳ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند. یعنی چیزی بیش از دو برابر سرعت معمول هلیکوپترهای فعلی.

http://www.8pic.ir/images/01288834237237249739.jpg

این هم یک پروپوزال دیگر است که توسط سیکورسکی-بوینگ عرضه شده است. همانند پرنده دفاعی X2، این یکی هم از طراحی غیر معمول پره های اصلی جفتی، هم محور با چرخش مرکزی در بالای سر و پروانه پیشرانه در قسمت دم بهره می برد.

هدف نهایی چنین طراحی عجیبی هم این بوده تا شیئ پرنده بوینگ-سیکورسکی بتواند به سرعت خارق العاده ۲۳۰ نات (۴۲۶ کیلومتر بر ساعت) دست یابد.
یکی دیگر از طرح های سیکورسکی بر پایه پلتفرم X2, بالگرد تهاجمی S-97 است که اولین طرح مفهومی آن هم آماه شده و از ماه گذشته مشغول مونتاژ آن هستند.

نمونه اولیه این هلیکوپتر که در دو نسخه ساخته خواهد شد، ۱۱ متر طول و وزنی بیش از ۴۹۹۰ کیلوگرم خواهد داشت. سیکورسکی امیدوار است بتواند نمونه آزمایشی این هلیکوپتر را تا سال ۲۰۱۵ به پرواز در آورد. محصولی که قابلیت های S-27 Raider را هم در خود خواهد داشت. سرعت پرواز آن به ۲۲۰ نات خواهد رسید و در مسیر مستقیم سریعتر از ۲۴۰ نات حرکت خواهد نمود.

http://www.8pic.ir/images/64468103184258518200.jpg

یکی دیگر از شرکت های سهیم در برنامه ابداعی FVL/JMR، لاکهید مارتین با همراهی Bell Helicopter است. آنها طرح مفهومی V-280 Valor را برای شرکت در این رقابت آماده کرده اند. درست است، این اصلا به یک هلیکوپتر شبیه نیست. اما چرخ گردان مایلش، آن را در این دسته قرار می دهد. چیزی که پیش از این هم در V-22 Osprey شرکت بل مورد استفاده قرار گرفته و چندین سال است که به ارتش خدمت می کند.

http://www.8pic.ir/images/10547690731458788104.jpg

شرکت بل طرح  V-280 Valorرا در آوریل امسال ارائه کرد. و در ماه گذشته میلادی بود که برای تولید آن به همکاری با لاکهید روی آورد. این یک وسیله عمود پرواز است که در میان ابزارهای پرنده با پره چرخان، سرعتی نفس گیر را به ارمغان می آورد (۲۸۰ نات یا ۵۱۸ کیلومتر بر ساعت).

یکی از فرماندهان هوانوردی ارتش آمریکا می گوید: «این ابزارهای پرنده عمود-پرواز هر شکلی که داشته باشند، باید قادر به انجام عملیات های چندگانه و چندمنظوره باشند.

شاید یک گونه متوسط همانند Black Hawk (شاهین سیاه) باشند یا یک آپاچی امروزی محسوب شوند که می توانند عملیات های تهاجمی یا نجات را بر عهده گیرند.

http://www.8pic.ir/images/41202079952475006327.jpg

همانند محصول مشترک سیکورسکی-بوینگ، هلیکوپتر تولیدی کارخانه تگزاسی AVX Aircraft هم از پره های دوگانه هم محور مرکزی بهره می برد. در حالی که در قسمت عقب به جای یک پروانه، دو فن پیشرانه قرار گرفته است. این هلیکوپتر در قسمت عقب یک رمپ متحرک بزرگ دارد که آن را قادر می سازد به راحتی بار و نیروها را سوار کند.

این شرکت برای بهترین و موثرترین شکل آیرودینامیک، چرخ های فرود و تمامی سلاح ها را به صورت جمع شونده طراحی کرده است، تا تنها در هنگام ضرورت باز شوند.

http://www.8pic.ir/images/46819381623499668199.jpg

این تصویر نقاشی شده از هلیکوپتر AVX نشان می دهد که سربازان چگونه می توانند به سرعت از بالگرد پیاده شده و وارد ماموریت شوند. در پروپوزال این هلیکوپتر آمده که می تواند به سرعت ۲۳۰ نات دست یابد. و شرکت مشغول ساخت یک مدل در اندازه ۷۰ درصد است تا تکنولوژی ها و کارایی این پرنده غول پیکر خود را نشان دهد.

علاوه بر سیکورسکی، بل و AVX، یک تیم دیگر هم دعوتنامه و موافقت شرکت در پروژه JMR TD را به دست آورده است: Karem Aircraft. البته این شرکت تا کنون هیچ اطلاعات و تصویری در خصوص طرح احتمالی اش منتشر نکرده است. البته طبق اطلاعات منتشره در سایت شان، آنها اکنون مشغول همکاری با وزارت دفاع در طرح هایی چون JHL و JFTL هستند.

حال بیایید کمی از طرح های مختلف وزارت دفاع و ارتش برای هلیکوپترها فاصله بگیریم و نگاهی به تکنولوژی های موجود در این زمینه بیندازیم. شگفتی اینجا است که آینده از قبل اینجا حضور داشته و در حال استفاده است. 

http://www.8pic.ir/images/74509418390768136057.jpg

از نوامبر ۲۰۱۱ نیروی دریای آمریکا در حال آزمایش دو هلیکوپتر بدون خلبان K-Max K-1200 در ماموریت های حمل بار و تجهیزات در فواصل کوتاه است. آزمون اصلی این بالگردها هم تاکنون در افغانستان بوده است. جایی که دستیابی سریع و امن به نقطه هدف با روش های مرسوم نظامی و کاروان های مسلح سخت و خطرناک است.

در ژوئن ۲۰۱۲ نیروی دریایی اشاره کرد که فعلا حمل آب، غذا و تجهیزات به پایگاه نظامی Rankel در استان هلمند توسط کاروان بیش از ۵ ساعت زمان می برد. در حالی که این هلیکوپترها همان حجم کار را تنها در ۱۰ دقیقه انجام می دهند.به گفته لاکهید مارتین، تا آوریل ۲۰۱۳ این دو هلیکوپتر بیش از یک میلیون و ۳۶۰ هزار کیلوگرم آذوقه را طی ۳۰ هزار ساعت پرواز جابجا کرده اند.

http://www.8pic.ir/images/12133858576330921302.jpg

در همین حال نیروی دریایی ایالات متحده در دریا هم از یک هلیکوپتر بدون خلبان MQ-8B Fire Scout تولید شرکت Northrop Grumman بهره می برد. نیروی دریایی از سال ۲۰۱۰ در حال آزمون این پرنده پیشرو و آینده نگرانه است و تا کنون عملیات های موفقیت آمیزی را هم با آن پشت سر گذارده است.

از جمله موفقیت های این هلیکوپتر می توان به کمک برای شناسایی باند قاچاق دارو در فلوریدا، عملیات های شناسایی هوشمند و پروازهای شناسایی در نزدیکی سومالی و همچنین جستجوی بمب های دست ساز کنار جاده ای و ارسال مستقیم تصاویر ویدیویی به مرکز کنترل اشاره کرد.

Fire Scout با ۹.۶ متر طول و ۱۳۶۰ کیلوگرم وزن، می تواند با سرعت ۸۵ نات (۱۵۷ کیلومتر بر ساعت) تا ارتفاع ۶۰۰۰ متری پرواز کند.

http://www.8pic.ir/images/79705892426976550005.jpg

کارخانه Northrop Grumman خودش را برای کوچ به نسل بعدی Fire Scout آماده می کند. محصول جدید MQ-8C نام دارد که به گفته این شرکت «استقامتی دو برابر بیشتر و ظرفیت حملی ۳ برابر بیشتر» از مدل فعلی خواهد داشت.

این شرکت سنگین وزن در حال عقد قرارداد با نیروی دریایی است تا تولید ۳۰ عدد  MQ-8C را آغاز کند و قرار است ۸ دستگاه را تا ۲۰۱۴ تحویل نیروی دریایی دهد.

http://www.8pic.ir/images/55888666189611001184.jpg

اپراتورهای Fire Scout در حال آموزش چگونگی به پرواز درآوردن این هلیکوپتر بدون سرنشین هستند. این آموزشها روی شبیه سازهای تعبیه شده در مرکز آموزش پایگاه هوایی Jacksonville فلوریدا، متعلق به نیروی دریایی انجام می شوند.

http://www.8pic.ir/images/09306633711457467273.jpg

در یک گوشه دیگر پنتاگون، گروهی هستند که همیشه به دنبال ایده های بلندپروازانه و دور از دسترس هستند. DARPA هم چندی است که فراخوانی برای اشیاء پرنده عمود پرواز آینده نگرانه و انتزاعی منتشر کرده است. در این عکس می توانید نیمی از پوستر برنامه VTOL X-Plane دارپا را مشاهده کنید.آنچه در تصویر می بینید، طرحهای مفهومی کاملا تخیلی هستند که سعی دارند الهام بخش «یک میان گونه ابداعی در دنیای پرنده های ثابت بال و بالگرد» باشند.

و هدف اصلی هم پرورش ایده های خلاق برای بهبودهای رادیکالی در زمینه ابزارهای عمود پرواز است.پروژه VTOL X-Plane چهار هدف جاه طلبانه را دنبال می کند: تقویت سرعت پرواز بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نات. با بازده ۷۵ درصدی (حداقل بیش از ۶۰ درصد). راندمان بالای عملیاتی پرواز. با نسبت lift-to-drag حداقل ۱۰ (بیشتر از ۵ تا ۶) و در نهایت حمل بار موثر بیش از ۴۰ درصد وزن خالص هلیکوپتر.

http://www.8pic.ir/images/00782360220215974824.jpg

به گفته دارپا، پروژه VTOL X-Plane که از ماه جاری میلادی آغاز شده است، تا ابتدای سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت. آنها امیدوارند پس از انتخاب نخستین برنده، بتوانند ظرف ۴۲ ماه پرواز آزمایشی نمونه های ابتدایی را به آغاز کنند.بودجه در نظر گرفته شده برای این پروژه ۱۳۰ میلیون دلار است. آنچه که در عکس می بینید، بخش پایینی پوستر پروژه VTOL X-Plane است. مشاهده پوستر کامل .

http://www.8pic.ir/images/90212102006264528675.jpg

بوینگ یکی از شرکت هایی است که گوشه چشمی به جایزه برنامه VTOL X-Plane دارد. این شرکت به تازگی در سایت خود از  Phantom Swift demonstrator پرده برداری کرده است و آن را یکی از چندین نسخه اولیه تحت بررسی خود دانسته که جهت شرکت در رقابت دارپا تولید می شوند.

پِری زیگنبین، مدیر مهندسی این پروژه در بوینگ می گوید: «آنچه که در این ترکیب بندی جدید بیش از همه به چشم می آید، ترکیب فن های بدنه و فن های بالهای چرخان با یکدیگر است. اینگونه شما قابلیت کنترل خارق العاه ای را به دست خواهید آورد.

http://www.8pic.ir/images/92435804159581481604.jpg

و حالا بگذارید نگاهی به آینده دورتر داشته باشیم. زمانی تقریبا میانه قرن ۲۱. آنچه که در ادامه می بینید، تصاویر بر گرفته از ویدیوی دورنمای هوانوردی نظامی ۲۰۵۰ هستند. البته این ویدیو بیشتر شبیه بازی های جنگی است تا آنچه که بتوان در واقعیت تصور نمود.ویلیام لویس، مدیر اداره تحقیقات هوایی AMRDEC می گوید هدف از ساخت این ویدیو، «شبیه سازی افکاری» است که تکنولوژی های بالقوه را به تصویر می کشند.

هواپیماهای عمودپرواز آینده پروازی دور بردتر و سریع تر خواهند داشت، و در شرایط آب و هوایی گسترده تری قادر به عمل خواهند بود. در حالی که بارهای سنگین تری را حمل خواهند کرد. هواپیماها ممکن است با سرنشین یا بدون سرنشین باشند. توسط اپراتور پرواز کنترل شوند یا خودکار باشند. و خلبان بیشتر نقش فرماندهی عملیات را بر عهده خواهد داشت.

http://www.8pic.ir/images/82047170217185207899.jpg


[http://www.aparat.com/v/xfAn3]
منبع : نارنجی

طبقه بندی: هلیكوپتر های نظامی، 
برچسب ها: نگاهی گذرا به هلیکوپترهای آینده، هلیکوپترهای آینده، هلیکوپتر، هلیکوپتر بدون خلبان K-Max K-1200، K-Max K-1200، هلیکوپتر بدون خلبان،
ارسال توسط امین
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه