تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 14 مهر 1392

http://up.p30room.ir/uploads/138105963216851.jpg

شعله افکن قابل حمل شماره 2 ( با نام مستعار گوی شناور بخاطر شکل مخزن سوخت ) یا بسته ی "ACK" توسط کشور بریتانیا طراحی و بمنظور استفاده ی نیروهای پیاده نظام در جنگ جهانی دوم ساخته شد .

ین شعله افکن یک کپی نزدیک از شعله افکن آلمانی " Wechselapparat" ساخته شده در سال 1917 بود. (آلمانی ها در سال 1917 دست به معرفی یک شعله افکن کوچک به شکل یک ظرف محتوی سوخت ، قابل استفاده بصورت کوله پشتی با یک وسیله ی شلیک کننده ی آتش که به وسیله ی شلنگ مخصوص به مخزن سوخت متصل میشد، زدند .

این طرح در طول جنگ جهانی دوم به مدل شعله افکن 40 به روز رسانی شد. اما مدل 40 بیش از حد شکننده و غیر قابل اتکا به نظر می رسید که پس از آن سریعا با مدل شعله افکن 41 با طراحی ساده و کوچکتر و مخزن استوانه ای کوله پشتی جایگزین شد)

نوع اول به نام شماره ی 1 به عنوان یک شعله افکن آموزشی مورد استفاده قرار گرفت اما نوع جدید تر و بهبود یافته تر بعدی که به عنوان شماره ی 2 معروف شد در عمل مورد استفاده قرار گرفت . بیش از 7،000 واحداز شعله افکن شماره ی 2 در بین سالهای 1943 تا 1944 تولید شد . این تعداد از شعله افکن های شماره ی 2 در طول عملیات ارباب ( حمله متفقین به نرماندی ) آماده برای خدمت بودند.

تصویر

بسته ی "ACK" از یک تسمه حمل مخزن سوخت با ظرفیت 4 گالن امپریال معادل (18 لیتر ) سوخت در پشت اپراتور تشکیل شده بود. در وسط مخزن کروی شکل (گوی شناور) یک ظرف حاوی گاز نیتروژن تحت فشار در حدود 2،000 پوند وجود داشت . این فشار برای جهش مواد سوختنی در حال سوختن تا فاصله ی 120 فوتی معادل ( 36 متر ) کافی به نظر می رسید .

شلنگ مخصوص انتقال مواد سوختنی از مخزن به وسیله ی دو نگهدارنده به شکل تفنگ در دست نیرو ها قرار می گرفت که یکی از این نگهدارنده ها ماشه ی شلیک بود. نازل بسته ی ACK" با یک سیلندر 10 حفره ای که شامل افشانه ی احتراق میشد ، فعال میگردید که مواد سوختنی داخل هر یک از حفره ها می توانست شلیک شود که در مجموع شامل 10 شلیک شعله می شد .

این شعله افکن همچنین با پاشیدن سوخت فاقد اشتعال به مقدار زیاد به اطراف هدف و پس از آن پرتاب مواد مشتعل به سمت هدف باعث ایجاد انفجار به نور و روشنایی زیادی میشد . با وزنی در حدود 64 پوند معادل ( 29 کیلوگرم) این شعله افکن سنگین بنظر می رسید . بعدها و پس از جنگ جهانی دوم از این وسیله برای کارهای کشاورزی و موارد غیر نظامی استفاده ی فراوانی شد.


مشخصات :

نوع : شعله افکن

سازنده : انگلستان

سابقه خدمت: استفاده شده توسط ارتش بریتانیا و نیروهای کانادایی در جنگ جهانی دوم

پس از جنگ در زمینه ی کشاورزی

تاریخ تولید: بین سالهای 1943 تا 1944

تعداد ساخته شده : 7،000 واحد

وزن: 64 پوند ( 29 کیلوگرم )

حداکثر برد: 120 فوت(36 متر)

سیستم فعال ساز : جرقه زن cordite

نرخ آتش : فقط 10 بار در هر سوخت گیریمترجم : مجتبی کیا

منبع : ارتشی دات کام

طبقه بندی: تجهیزات و تسلیحات انفرادی، 
برچسب ها: شعله افکن دستی شماره ی 2 ساخت انگلیس، شعله افکن دستی، شعله افکن دستی ساخت انگلیس، اشنایی با شعله افکن دستی شماره ی 2 ساخت انگلیس، اشنایی با شعله افکن دستی، اشنایی با شعله افکن دستی ساخت انگلیس، اشنایی با شعله افکن،
ارسال توسط مهران
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه