تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 20 شهریور 1392
http://www.8pic.ir/images/55394803125881432806.jpg

همانطور كه می دانید قبل از اختراع تلفن و دستگاه های مخابره رادیویی، از پرچم و یا نماد های دیگر برای برقراری ارتباط استفاده میشد. مثالی كه تقریبا همه با آن آشنا هستید، استفاده سرخ پوست ها از دود برای ایجاد ارتباط میان قبایل دوست و دشمن هست. یا استفاده از پرچم سفید در جنگ ها برای نشان دادن علامت صلح یا تسلیم.

البته باگذشت قرن ها از آن دوران هنوز هم پرچم ها و علائم كاربردشان را برای برقراری ارتباط حفظ كرده اند. مثال بارزش هم تابلو ها و علائم راهنمایی رانندگی یا استفاده از پرچم ها در مسابقات ورزشی مثل اتوموبیل رانی و فوتبال و غیره هست. بگذریم.

این تاپیك نه درباره سرخ پوست های بدبخته و نه در مورد قضاوت فوق العاده كمك داوران پرچم به دست  بازی استقلال-پرسپولیس. بلكه در مورد كاربرد پرچم ها و علائم بین المللی در صنعت دریانوردی است.

استفاده از این پرچم ها این مزیت را دارد كه كشتی های دیگر بادیدنشان بدون برقراری هیچ گونه ارتباط رادیویی بتوانند از وضعیت كلی كشتی مقابل با خبر شده و متناسب با آن رفتار نمایند.

برخی از این پرچم ها و كد ها بین المللی بدین شرح است :


1-A) Alfa)
تصویر

این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی غواصی را به درون آب فرستاده باشد. پیامش هم برای كشتی های دیگر این هست كه باید فاصله شان را با كشتی حفظ كنند تا مشكلی برای غواص پیش نیاید. این پرچم همراه سه شماره به كار میرود كه بیان گر سمت و زاویه می باشد. (البته به جای اعداد نیز از پرچم استفاده میشود.)


2- B) Bravo)
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی در حال بارگیری ، تخلیه و یا حمل مواد خطرناك یا منفجرشونده باشد. این پرچم در اصل توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا هنگام حمل مواد منفجره استفاده می شده.


3- (Charlie (C
تصویر
علامت مثبت و تایید.


4- (Delta (D
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی برای حركت كردن و چرخش با مشكل روبروست و از كشتی های دیگر در خواست می كند كه فاصله بگیرند.


5- (Echo (E
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی به سمت راست خود تغییر مسیر می دهد.


6- (Foxtrot (F
تصویر
این علامت بیشتر برای مواقعی استفده می شود كه كشتی از كار افتاده باشد. كشتی های دیگر با دیدن این پرچم باید با كشتی مذكور ارتباط رادیویی برقرار كنند. كاربرد دیگر این پرچم در ناو های هواپیمابر هست كه به كشتی های دیگر پیغام می دهد كه عملیات پروازی درحال انجام است.


7- (Golf (G
تصویر
این علامت غالبا زمانی به كار میرود كه كشتی نیاز به یك راهنمای دریانوردی داشته باشد. ماهیگیر ها نیز هنگامی كه تورهایشان را به درون آب می فرستند از این علامت استفاده می كنند.


8- (Hotel (H
تصویر

این علامت بدین معنی است كه كشتی یك راهنما روی عرشه دارد.


9- (India (I
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی به سمت چپ خود تغییر مسیر می دهد.


10- (Juliet (J
تصویر
این یكی از خطرناكترین نوع علائم است و بادیدن آن بهتر از فرار را برقرار ترجیح داد! این پرچم زمانی به كار میرود كه كشتی حامل مواد خطرناك یا قابل اشتعال دچار حریق و یا نشتی شده باشد. با دیدن این پرچم باید از كشتی تا جای ممكن فاصله گرفت.


11- (Kilo (K
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی نیاز به برقراری ارتباط داشته باشد. این پرچم با شماره های مختلف به كار می رود كه بیانگر نحوه برقراری ارتباط است.


12- (Lima (L
تصویر
اگر این پرچم بر روی كشتی كه در بندری پهلو گرفته نصب شده باشد، نشانگر این هست كه كشتی مذكور توقیف و قرنطینه شده است! پیغام این پرچم در دریا برای كشتی مقابل این هست كه باید هز چه سریع تر كشتی خود را متوقف سازد.


13- (Mike (M
تصویر
این پرچم زمانی به كار میرود كه كشتی به طور كامل متوقف شده و به هیچ سمتی نمی تواند حركت كند.


14- (November (N
تصویر
علامت منفی.


15- (Oscar (O
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی به كمك قایق های نجات در حال نجات شخصی است كه درون آب افتاده است !!


16- (Papa (P
تصویر
كشتی در بندری پهلو گرفته است، هنگامی كه قصد حركت دارد از این پرچم برای خبر دادن به افراد كشتی استفاده می شود تا هرچه سریع تر سوار كشتی شوند. ماهی گیر ها نیز ممكن است از این پرچم زمانی كه تورشان به چیزی گیر كرده استفاده كنند.


17- (Quebec (Q
تصویر
برای اینكه كشتی بتواند وارد بندی شود، باید از لحاظ بهداشتی مشكلی نداشته باشد و هیچ كدام از خدمه مریضی نداشته باشند. این پرچم زمانی به كار میرود كه كشتی هیچ گونه مشكل بهداشتی نداشته و به وسیله این پرچم در خواست مجوز ورود می نماید.


18- (Romeo (R
تصویر
این پرچم زمانی به كار میرود كه كشتی خارج از مسیر تعریف شده باشد. این پرچم به همراه یك یا چند شماره به كار می رود كه نشان دهنده فاصله كشتی (با واحد ناتیكال مایل) از مسیر اصلی است.


19- (Sierra (S
تصویر
این پرچم زمانی به كار میرود كه كشتی دنده عقب میرود! این پرچم همراه شماره با كار می رود كه بیانگر سرعت( در واحد نات) است.


20- (Tango (T
تصویر
این علامت زمانی به كار می رود كه دو كشتی ماهیگیری در كنار هم مشغول ماهیگیری هستند.


21- (Uniform (U
تصویر
این پرچم زمانی به كار میرود كشتی قصد با خبر كردن كشتی دیگری كه خطری آن را تحدید می كند، داشته باشد.


22- (Victor (V
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی در خواست كمك دارد. این پرچم همراه چند شماره به كار می رود كه بیانگر سرعت (در واحد كیلومتر در ساعت) می باشد.


23- (Whiskey (W
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی نیاز به پزشك داشته باشد.


24- (Xray (X
تصویر
این پرچم نوعی اخطار محصوب میشود و به كشتی مقابل می فهماند كه باید از اجرای مقاصد خود دست برداشته و به سیگنال های كشتی توجه كند.


25- (Yankee (Y
تصویر
این پرچم زمانی به كار می رود كه كشتی در حال بالا كشیدن لنگر خود می باشد.


26- Zulu (Z
تصویر
این پرچم غالبا زمانی به كار میرود كه كشتی نیاز به یدك كش داشته باشد. استفاده ماهیگیران از این پرچم بدین معناست كه در حال انداختن تور در دریا هستند.پرچم هایی كه به جای اعداد استفاده میشوند :

http://www.8pic.ir/images/59110668033902590617.jpg
تصاویر بیشتر :


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر


تصویر
منبع : میلیتاری

نویسنده : amirattari

طبقه بندی: متفرقه ی نظامی، 
برچسب ها: پرچم ها و علائم بین المللی دریانوردی، علائم بین المللی دریانوردی، اشنایی با پرچم ها و علائم بین المللی دریانوردی، اشنایی با علائم بین المللی دریانوردی، اشنایی با پرچم ها و علائم بین المللی،
ارسال توسط مهران
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه