تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 20 مرداد 1392
http://www.8pic.ir/images/610gbemcv6k30b6yx86i.jpg
ذوالفقار 3

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز دشمنی استکبار جهانی، دشمن با تصور از آسیب‌پذیر بودن نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران صدام را به تجاوز علیه کشورمان وا داشت.

در ابتدای جنگ تحمیلی با اعمال تحریم ابرقدرت‌ها علیه کشورمان، نیروهای مسلح در زمینه‌های مختلف نظامی با مشکلاتی مواجه بودند اما با رهبری مدبرانه امام راحل(ره) و حمایت‌های هوشمندانه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و تقویت روحیه و اعتماد به نفس جوانان تجهیزات نظامی فعال و به‌روز شد.

تانک اصلی میدان نبرد، ام-60 پاتن به همراه تانک ام-48 پاتن جزو خودروهای زرهی سنگین ارتش ایران در عمده سال‌های پیش از انقلاب بود. این تانک که از ام-48 الگوبرداری شده بود، جزو تانک‌های مهم بخشی از دوران جنگ سرد در کشورهای همسو با غرب بود.

این تانک از 1960 تا 1987 تولید شده و در کشورهایی چون آمریکا، ایران، مصر، ترکیه، بحرین، اردن، لبنان، عربستان سعودی، اسپانیا، پرتقال، تایوان، یمن عمان و چندین کشور دیگر وارد خدمت شد.

در ایران نیز حداقل 150دستگاه از نمونه آ-1 این تانک بکار گرفته شده است. این تانک به عنوان یکی از تانک‌های اصلی میدان نبرد در تمامی عملیات‌های مهم و بسیاری از عملیات‌های  دیگر در سال‌های به کار گرفته شده و نقش مفیدی در پشتیبانی از واحدهای عمل‌کننده داشت.

پس از پایان جنگ تحمیلی با تاکیدات مقام معظم رهبری بر استفاده بهینه از گنج جنگ و اخراج مستشاران خارجی از کشور، جرقه‌های خودکفایی و خوداتکایی در صنعت دفاعی و نظامی زده شد.

سازمان تحقیقات و جهادخودکفایی نیروی زمینی ارتش بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حرکت‌های خود را برای خودکفایی و خوداتکایی آغاز کرد و توانست گام‌های بسیار بلندی بردارد.

یكی از دستاوردهای بزرگ جهاد خودكفایی این نیرو ساخت تانك ذوالفقار به عنوان عنصر اصلی نبرد زمینی است كه هر روز نسخه جدیدی از آن طراحی و تولید می‌شود.

هجده سال پیش وقتی که برای اولین بار تصاویر تانک ذوالفقار از تلوزیون ایران پخش شد، گمانه‌زنی محافل اطلاعاتی غربی و کارشناسان نظامی در مورد توانایی‌ها و ویژگی‌های این تانک آغاز و تا امروز که شاهد تولید نسل جدید تانک ذوالفقار هستیم ادامه دارد.

طراحی و ساخت این تانک نمایانگر احساس نیاز واحدهای نظامی ایران به سخت‌افزارهای جنگی قابل اطمینان و بومی بوده؛ اندیشه‌ای که بر پایایه تجارب زمان جنگ شکل گرفته است.

بی‌شک ایران در ساخت این تانک از تجارب سایر کشورها نیز بهره‌گیری شده است، اما با این حال هیچ کارشناس نظامی، ارزش‌های این تانک را منکر نمی‌شود.
در بسیاری از سایت‌های معتبر تانک "ذوالفقار" در رده تانک‌های مدرن جهان قرار دارد که این امر نمایانگر ارزش‌های فنی و نظامی این تانک ایرانی است.
ذوالفقار گذشته از شباهت‌ها و همسانی‌هایی که با برخی تانک‌های آمریکایی و روسی دارد، دارای طرحی کاملا بومی است که بر پایه فن‌‌آوری موجود در ایران به نتیجه رسیده و این خود مهمترین نقطه قوت ذوالفقار به حساب می‌آید.

بومی بودن یک فن‌آوری دارای ارزش‌های فراوانی از جمله داشتن چشم‌اندازهای پیشرفت و افزایش توان مهندسی در واحدهای فنی است مسئله‌ای که می‌توان آن را به عینه در روند تکامل تدریجی تانک ذوالفقار دید.

از نمونه‌های اولیه این تانک  تا جدیدترین مدل‌های ارائه شده جای پای نو آوری و ابتکار ایرانی به خوبی دیده می‌شود.

در اولین نمونه ارائه شده نشانه‌های تانک M60 آمریکایی قابل مشاهده بود، اما در نمونه ذوالفقار 3 این همخوانی‌ها کمتر به چشم می‌آید.

در ذوالفقار یک و 2 برجک تانک رگه‌هایی از T72 روسی را در خود داشت اما در ذوالفقار سه مهندسین ایرانی این یکسانی و همخوانی را به کمترین میزان ممکن کاهش داد.

در اولین نمونه‌های ذوالفقار، احتیاط و محافظه‌کاری مهندسان و کارشناسان ایرانی مشهود بود، زیرا طراحی آن گرچه زیبا ولی ساده صورت گرفته بود، اما در مدل‌های بعدی، رفته‌رفته این طراحی شکل بهتری به خود گرفته و به تانک‌های روز دنیا نزدیکتر شده است.

منابع اطلاعاتی غربی بر این باورند که کارشناسان روسی و برخی کشورهای شرق اروپا از جمله لهستان، ایران را در تکمیل این تانک یاری داده و فناوری مورد نیاز چنین کاری را فراهم ساخته‌اند، اما "امیر سرتیپ پوردستان" فرمانده نیروی زمینی ارتش، با اشاره به آخرین تغییراتی که در سامانه کنترل آتش EFSC3 و استاب‌لایزر تانک "ذوالفقار 4" صورت گرفته، این تانک را با یکی از پیشرفته‌ترین تانک‌های شرقی مقایسه کرده و گفته است: این تانک به مراتب توانایی‌های بالاتری از تانک‌های پیشرفته شرقی دارد.

احتمالا ذوالفقار نیز از یک موتور دیزل وی V  شکل با توانایی تقریبی 1000 اسب بخار استفاده می‌برد.

این میزان قدرت با توجه به وزن تانک که منابع ایرانی آن را چیزی در حدود 40 تن تخمین می‌زنند، سرعتی معدل 70km(کیلومتر بر ساعت ) را به ذوالفقار می‌دهد.

تانک ذوالفقار مجهز به سامانه دید در شب و سامانه تهویه هوا برای خارج کردن گاز ناشی از شلیک توپ است.

با توجه به اینکه منابع اطلاعاتی گزارش داده‌اند که صنایع نظامی ایران کار مقاوم‌سازی تانک‌های نیروی زمینی ارتش را در برابر حمله‌های میکروبی و شیمیائی آغاز کرده‌اند، احتمالا این تغییرات و بهسازی‌ها شامل حال مدل‌های جدید ذوالفقار نیز شده است.

برجک تانک ذوالفقار دارای سامانه برقی بوده و توپ 125mm ذوالفقار همانند تانک تی 72 به صورت خودکار مسلح می‌شود و تانک مجهز به مسافت‌یاب لیزری است.

تانک ذوالفقار از جنبه‌های فنی، کاملا بهینه شده و  دارای سامانه کنترل آتش پیشرفته رایانه‌ای و مسافت‌سنج لیزری مدرن است و فن‌آوری ساخت آن کاملا بومی شده که بنا به اعلام رسمی فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از تصویب ستاد کل نیروهای مسلح در خط تولید انبوه قرار می‌گیرد.

ساخت تانک بومی ذوالفقار که تحت تاثیر پدیده انقلاب اسلامی صورت گرفته، سندی دیگر بر توانمندی دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای سازنده تانک در جهان است.
پست های مرتبط ....

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگارانطبقه بندی: خبر و تحلیل های نظامی، 
ارسال توسط مهران
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه