تبلیغات
بزرگترین مرجع جنگ افزار
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1392
روسیه به دنبال توسعه سیستم اکسیژن ساز جدید برای جنگنده های خود !!!

http://up.p30room.ir/uploads/137563397943651.jpg

روسیه برای جنگنده نسل جدید خود  موسوم به T-50 سیستم اکسیژن ساز پیش فرض (OBOG) توسعه داده است. روسیه همچنان از سیستم اکسیژن رسانی کپسولی (با وزن 90 کیلوگرم) در جنگنده های خود استفاده میکند و این بدان معنی است که خلبانان روسی در زمان پرواز در ارتفاعی بیش از 4000 متر (12000 فوت) میبایست به نمایشگر اکسیژن همچون نمایشگر میزان سوخت توجه داشته باشند.

سیستم اکسیژن ساز جدید با وزن تنها 30 کیلوگرم ، فشرده تر بوده و امکان تامین اکسیژن به مراتب بیشتری از سیستم اکسیژن رسانی کپسولی را دارد.


نیروی هوایی روسیه برنامه جایگزینی سیستم اکسیژن ساز جدید با نمونه های قدیمی در تمامی جنگنده های خود را نیز در دست اقدام دارد. کشور هند نیز چندی است که سیستم اکسیژن رسان پیش فرض خود را توسعه داده است و آن را اولین بار در برنامه هواگرد رزمی سبک وزن (LCA) به عنوان اثباتگر تکنولوژی به کار خواهد گرفت و در نهایت این سیستم در تمامی جنگنده های با قابلیت پرواز در ارتفاع بالای هند نصب خواهد شد.


اگرچه عمر سیستم اکسیژن سازی پیش فرض به بیش از نیم قرن میرسد اما تنها در دو دهه اخیر است که این سیستم به اندازه کافی از نظر ابعاد کوچک ، ارزان و به میزان کافی اطمینان پذیر شده است که با سیستم های اکسیژن رسانی دیگر از جمله کپسول های اکسیژن فشرده یا اکسیژن مایع (LOX) برای تامین هوای مورد نیاز جهت تنفس خدمه پرواز جایگزین شود.

با افزودن قابلیت سوختگیری هوایی مشکل سوخت جنگنده رفع میگردد و با اضافه شدن سیستم اکسیژن ساز پیش فرض ، مشکل تامین اکسیژن و در نتیجه  مدت زمان پرواز در ارتفاع بالا افزایش خواهد یافت و در حقیقت نیاز به افزایش مدت زمان پرواز در ارتفاع بالا است که ضرورت استفاده از این سیستم را ایجاد کرده است. ایالات متحده آمریکا از دهه 90 میلادی این سیستم را با سیستم های قدیمی تامین کننده اکسیژن در جنگنده های خود جایگزین کرده است و امروزه بیشتر کشور های غربی و هم اکنون روسیه نیز به دنبال نصب این سیستم در آخرین مدل از جنگنده های خود هستند.

لازم به ذکر است که اکثر سیستم های OBOG از واکنش شیمیایی برای حذف نیتروژن از هوای ورودی به سیستم و تامین هوا با درصد مناسب اکسیژن برای خدمه پروازی استفاده میکنند.
پست مرتبط ...
منبع : میلیتاری

strategypage 1 August  2013


طبقه بندی: خبر و تحلیل های نظامی، 
برچسب ها: روسیه به دنبال توسعه سیستم اکسیژن ساز جدید، سیستم اکسیژن ساز جدید، روسیه به دنبال توسعه سیستم اکسیژن ساز جدید برای جنگنده های خود !!!، سیستم اکسیژن ساز پیش فرض (OBOG)، OBOG،
دنبالک ها: برتری سیستم های پشتیبانی حیات T-50 روسی به F-22،
ارسال توسط مهران
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه